Choď na obsah Choď na menu
 


Spoločenská etiketa v kostole

Pravidlá slušného správania a spoločenskú etiketu by sme mali dodržiavať aj v chráme. Žiaľ, často na to zabúdame. Platia pravidlá etikety už pri vstupe do kostola? Ako upozorniť ľudí, ktorí sa pred nami alebo za nami počas svätej omše rozprávajú? Do chrámov prichádzajú aj ľudia, ktorí sú zvyknutí na svoje „stále“ miesto v kostole. Ako reagovať, keď je okolo nás množstvo voľných miest, ale niekto k nám príde a povie: „Dovolíte, prepáčte, ale toto je moje miesto?“
 
Akousi „národnou“ vlastnosťou Slovákov je ustavične si všímať iných, posudzovať ich. Niektorí veriaci sa priveľmi koncentrujú na svojich bratov a sestry aj počas svätých omší, keď by ich myšlienky mali byť upriamené úplne iným smerom. 
 

etiketa-v-kostole.png

 
Odpovede na tieto a rôzne iné otázky v oblasti spoločenskej etikety sa dozviete po prečítaní brožúrky "Spoločenská etiketa platí aj v kostole"autorom ktorej je odborníčka na neverbálnu komunikáciu pani Oľga Škvareninová.