Choď na obsah Choď na menu
 


5. 11. 2019

Svätá Zem v priamom prenose...

Svätá Zem v priamom prenose...  

spolocna-foto.jpg  

       Všetky cesty vedú vraj do Ríma, no  tá naša nás tento rok zaviedla do Svätej Zeme. Prípravy, plány a predstavy sa stali skutočnosťou. V  nedeľu 13. októbra 2019 sa pre skupinu 50 veriacich z farnosti Chmeľnica začala duchovná púť po stopách Ježiša Krista. Plní obáv a očakávaní sme v nočných hodinách pristáli na letisku v izraelskom Tel Avive a odtiaľ sme pokračovali autobusom do rodiska Ježiša Krista, do Betlehema .  Zaujímavé mesto , v ktorom možno stretnúť moslimov, ortodoxných i koptských kresťanov a turistov z celého sveta, kde vedľa seba stoja kresťanské chrámy, minarety i mešity . Prvotné obavy  z bezpečnostnej situácie pri súžití rôznych kultúr a vyznaní na jednom území vystriedali historické pamiatky a uličky , biblické miesta , ktorým svoju hodnotu a majestátnosť vdýchol práve Ježiš Kristus svojou prítomnosťou  a  konaním . Boli sme súčasťou prežívania Krížovej cesty v meste Jeruzalem, ktorá nás priviedla až na Golgotu a k Božiemu hrobu. Spoznali sme miesto Božieho narodenia , jaskyňu Mlieka, Olivovú horu, Horu premenenia - Tábor a Horu blahoslavenstiev,  Jericho - najstaršie a najnižšie položené mesto na svete s Horou pokušenia, navštívili sme Nazaret , Kafarnaum a Genezaretské jazero, okúsili sme , aké slané je Mŕtve more, vodu v Červenom a Stredozemnom mori , obnovili sme si krstné sľuby pri rieke Jordán a manželskú prísahu priamo v Káne Galilejskej . Zistili sme , aké náročné je vystúpiť za mesačného svitu na horu Sinaj , aby človek  aj tam mohol obdivovať Božie diela v priamom prenose . Súčasťou objavovania nám známych miest z Biblie boli každodenné sväté omše , čítania z evanjelií dotýkajúce sa práve týchto svätých miest a homílie s pravdivým odkazom pre súčasného človeka. Súčasťou našej púte boli aj naši traja duchovní otcovia – vdp. Tomáš Gondkovský, fárar vo farnosti Chmeľnica, vdp. Peter Duffala , kaplán v Spišskom Podhradí  a rodák z Chmeľnice a skúsený duchovný sprievodca vdp. Marián Ondrejka, ktorému vďačíme nielen za rozsiahle historické informácie, ale hlavne za povzbudivé duchovné slová a  myšlienky počas homílií, ktoré zanechali v našich srdciach hlboké duchovné stopy. Úprimné poďakovanie patrí aj cestovnej kancelárii Awertravel za profesionálny priebeh a bohatý program celého pobytu a tých, ktorí nás sprevádzali modlitbami, chceme ubezpečiť, že počas celej púte sme boli s vami duchovne spojení v modlitbách.   

     Naša púť po  Svätej Zemi sa skončila, uvedomujeme si však, že našou úlohou je podeliť sa o osobné prežívanie, svedectvá  a duchovný odkaz z týchto svätých miest , lebo práve tam sme sa všetci mohli presvedčiť, že Boh žije a robí zázraky i v súčasnom svete.