8. 3. 2020

Úmysel Svätého otca na mesiac marec

V marci Svätý Otec pozýva k modlitbe za katolíkov v Číne

„Za cirkev v Číne, aby vytrvala vo vernosti evanjeliu a rástla v jednote.“ To je úmysel Svätého Otca, ktorý v mesiaci marec šíri v jeho mene „Apoštolát modlitby“ - Svetová modlitbová sieť pápeža.

V minútovom videoposolstve publikovanom tradične pred prvým piatkom nového mesiaca Svätý Otec František rozosiela svoje pozvanie k modlitbe za čínskych kresťanov týmito slovami:

„V dnešných dňoch Cirkev v Číne hľadí vpred s nádejou. Cirkev chce, aby čínski kresťania boli ozajstnými kresťanmi a aby boli dobrými občanmi.

Majú šíriť evanjelium, ale bez robenia prozelytizmu, a dosiahnuť jednotu katolíckej komunity, ktorá je  rozdelená.

Modlime sa spoločne, aby Cirkev v Číne vytrvala vo vernosti evanjeliu a rástla v jednote. Ďakujem.“

Od roku 1970 bola Čína svedkom významného početného rastu kresťanov. Štatistický odhad Pew Research Center z roku 2010 hovorí o 67 miliónoch kresťanov, čo je približne 5% celkovej populácie. Iní na základe novších dát z roku 2018 usudzujú, že tento počet sa už približuje k 100 miliónom.

Tieto údaje uvádza ústredie Apoštolátu modlitby v sprievodnej informácii k videu Svätého Otca. Konštatuje, že „tento nárast rodín veriacich v Ježiša Krista a jeho prísľub ukazuje, akou úrodnou pôdou je Čína pre rast Božieho kráľovstva a jeho dosvedčovanie slovami i skutkami“.

„Významný list pápeža Benedikta XVI. čínskym katolíkom z mája 2007 a Posolstvo pápeža Františka čínskym katolíkom a univerzálnej Cirkvi zo septembra 2018, v ktorom osobne predstavil predbežnú dohodu podpísanú Svätou stolicou a predstaviteľom Čínskej ľudovej republiky, sú kroky vykonané na ceste smerom k obnove jednoty Cirkvi v Číne,“ čítame v tlačovej správe Svetovej modlitbovej siete pápeža

- Apoštolátu modlitby.

Úmysel slovenských biskupov

Marcový úmysel našich biskupov pripomína život slabých a bezmocných, keď povzbudzuje k odvahe prijímať ich s láskou:

„Aby  rodiny  s láskou  vítali  každé  počaté  dieťa  a láskou obklopovali chorých i starých.“