Choď na obsah Choď na menu
 


Žiť zdravo ako prorok Daniel

 jedlo-lifestyle-300x268.jpg
 
Vychutnaj Boží dar
Jedlo je Boží dar a mal by sa vychutnať. „Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu“ (1 Kor 10, 31). Aj vás tlačí čas, stres a panika tohto sveta, či len mňa? Chce nás dostať preč od spoločného stolovania v komunite, od času zdieľania jedla i života, ukradnúť nám vychutnávanie si dobrého. „Aké je dobré a milé, keď bratia žijú pospolu“ (Ž 133, 1). Tlačí nás, aby sme jedli v aute alebo stojac pri kuchynskom dreze. Jednoducho, aby sme sa ponáhľali. Vždy a všade. Pri jedle je to o to nebezpečnejšie, že v rýchlosti sa zvykneme viac prejedať a zabúdame na to, že jedlo je Boží dar. Čas stolovania môžeš využiť, aby si poďakoval Bohu za jeho starostlivosť o každú oblasť tvojho života. Vychutnaj si jedlo aj spoločnosť pri stole. Hovoríme však hlavne o jedle, ktoré pochádza zo zeme, ktoré bolo stvorené Bohom, a nie vyrobené človekom. To Božie lieči, ľudské skôr škodí. Ak ti zelenina nechutí, možno si ju len nikdy nejedol dobre pripravenú.
 
Očisťme sa
Lepšie sa prizri tomu, čo máš na tanieri a v nákupnom košíku.
„Milovaní, očisťme sa od každej poškvrny tela i ducha a posväcujme sa v Božej bázni“ (2 Kor 7, 1b).
Začnime očistu vo svojich zásuvkách so sladkosťami J a v našej kuchyni a špajze. Možno neuveríš, ale aj müsli tyčinka ťa môže prekvapiť množstvom cukru, schovaného za tajomnú reč cudzích slov. Nakukni dnes na nálepky, prečítaj si zloženie a zbav sa vecí. Ak to nespravím, už sa poznám. Tie nezdravé „dobroty“ zvyčajne miniem zo svojich zásob ako prvé a keď mám nezdravé veci poruke, v „kríze“ po nich siahnem ako po prvej pomoci a je to moja prvá voľba. Najhoršia a prvá súčasne. Potrebujem sa teda naučiť odstrániť to, čo nie je dobré, aby som urobila miesto pre zdravšie voľby.
Prekvapivo: aj ovocie a zelenina sú sladké. Ale „vyhecovaním“ svojich chuťových pohárikov na maximum tým, že prijímame veľa zbytočného cukru, si ho ani nedokážeme poriadne vychutnať. Taká reďkovka či ľadový šalát! V čase, keď som obmedzila cukríky a čokolády, odrazu chutili inak.
Sladúčko
Napadlo ti už opýtať sa Boha na svoju stravu? Voľba jedla nepatrí medzi veci, pri ktorých by sme sa vopred nejako veľmi zamýšľali a na čo by sme sa pýtali Boha. Ale aj tak: čo by ti povedal, keby ste sa o tom dnes porozprávali? Dal by ti nejaké usmernenie?
 
Etikety, ktoré klamú
„Dávajte si teda veľký pozor, ako máte žiť: nie ako nemúdri, ale ako múdri“ (Ef 5, 15).
Ozajstná zmena príde, keď rozoznáme, čo je pravda a čo klamstvo. Ak je na obale veľkým napísané: „zdravé“, „all natural“ „diétne“, ale obsahuje to dvadsať prísad, z ktorých devätnásť ani nevieme prečítať, tak nám asi niekto klame a až také zdravé to nebude. Sú na obale spísané veci, ktoré používali naše staršie a múdrejšie a zdravšie a silné spolusestry a spolubratia, keď pripravovali jedlo? Nie? Tak asi to až také zdravé nebude. Keď sa naučíme rozoznávať obaly, ktoré nám klamú, budeme vyzbrojení a pripravení robiť tie najzdravšie voľby pre svoje telo. Učme sa rozoznať, čo je ozaj zdravé: ovocie, chudé mäso, orechy a zelenina. Boh chce, aby sme vždy používali hlavu a srdce, aby sme „nesúdili podľa zdania“ (Jn 7, 24a).
 
Blahodarný spánok
„On dáva svojim miláčkom spánok“ (Ž 127, 2).
Dopriať si a poriadne sa každú noc vyspať je skutkom dôvery, že Boh sa o nás s láskou stará a obnovuje naše sily, aj keď my naoko nič nerobíme. Spánok je Boží dar. Nedostatok spánku spôsobuje únavu. Nič nového sme sa práve nedozvedeli. Ale súvis medzi únavou a prejedaním sa, siahaním po sladkých energetických bombách a nevychutnávaním si šálky kávy, ale účelovým zvyšovaním jej dennej spotreby, tým všetkým na seba privolávame ešte viac únavy.
Spánok, pri ktorom si oddýchneme, nám dá energiu cvičiť (o cvičení bude ďalší „diel“). Spánok správne zaostrí našu pozornosť a pomôže nám robiť zdravé voľby namiesto tých rýchlych. Máte však dojem, že čím menej budete spať, tým viac stihnete? A naozaj to funguje? Vládzete stihnúť viac, keď nespíte? Čítala som, že Ježiš si pospal aj v búrke. Myslím, že ho ešte teraz poprosím, aby ma naučil odpočívať a robiť potom lepšie voľby. Jednu z najlepších, akú mám pred sebou, je zareagovať na jeho slovo: „Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu“ (Mt 11, 28 – 29).
 
Uvar si zdravie
Postrehli ste v Biblii, že Ježiš varil? Vlastne griloval. Uvedomili ste si to niekedy? Mohla by sa v menu volať Zázračne ulovená rybka na pahrebe (Jn 21, 9 – 13). Čerstvá rybka, práve pripravená, bez predlžovania dátumu spotreby. Ježiš ju pripravil pre svojich priateľov. Prizvime ho do kuchyne, keď budeme voľačo chystať. Nech nám pomôže zmeniť naše stravovacie návyky tým, že zmeníme spôsob, akým varíme.
Prorok Daniel mal v jedení, varení a pití tiež jasno. Nejedol a nepil všetko, čo mu kto predložil. Nebral ohľady, či niekoho urazí, ak sa neponúkne. Jednoducho – zvažoval a rozlišoval, čo zjedol. Vypýtal si zdravšiu možnosť. Myslel dopredu. A ovládal sa. Ovládať sa môžeme aj my, keď nevynecháme raňajky, keď si so sebou do práce zabalíme zdravšiu desiatu aj voľačo navyše (oriešky, sušené ovocie, trochu nakrájanej zeleniny či ovocia). Jesť zdravo nie je len o odopieraní si toho dobrého, ale o tom, že si dopraješ zdravé, a tým obmedzíš to druhé. Dopraj si čerstvú zeleninu, orechy a semená, zeleninu, strukoviny a chudé mäsko. Dodajú ti dostatok energie na to, aby si mohol oslavovať Boha vo svojom tele.
A ako na ňu zabúdam každý deň, aj teraz sa mi to podarilo. Voda (alebo bylinkový čajík). Veľa preveľa vody! Robí tvár krajšou. Daniel 1, 12 – 15: „‚Skús to so svojimi sluhami desať dní. Nech nám dajú na jedlo lúšteniny a na pitie vodu; nech sa potom ukážu pred tebou naše tváre a tváre chlapcov, ktorí jedia z kráľovho pokrmu, a potom nalož so svojimi sluhami, ako sa ti bude vidieť.‘ Privolil im teda v tejto veci a skúšal ich desať dní. Po desiatich dňoch sa ukázalo, že ich tváre sú krajšie a telá tučnejšie ako všetkých chlapcov, ktorí jedli z kráľovho pokrmu.“
 
Zacieľ a strieľaj
Lekári málokedy riešia to, čo ješ. Veterinári si stravu všímajú oveľa viac. Tak poďme aspoň my sami zamerať svoju pozornosť na zdravie a okrem uzdravenia sa automaticky zlepší aj naša váha. Tušila som, že viacerí celý čas čakáte vetičku aj o zlepšení BMI indexu. Zameraj sa na zdravie a tento bonus ťa určite poteší.
 
Poznámka na záver
Podkladom k tejto sérii článkov je kniha The Daniel Plan od Ricka Warrena. V slovenčine vyšla pod názvom Program Daniel vo vydavateľstve Porta libri (2015). Nájdete v nej oveľa viac konkrétnych krokov, ako začať žiť zdravo ako prorok Daniel.
 
Františka Čačková, školská františkánka